Drón program – A kritikai médiaműveltség fejlesztése
A 2016/2017-es tanévben fejlesztett
Drón program a kritikai médiaműveltség fejlesztését célozva, felső tagozatos és középiskolás korosztály számára kínál médiafoglalkozásokat az
információs környezet értő, kritikai szemléletű és felelős használatához.
Mire való a kritikai médiaműveltség?
Az információs- és médiakörnyezet a digitalizáció hatására jelentősen átalakult, nem pusztán a mennyiségi robbanás miatt, hanem az átláthatóság, kontrollálhatósága, a hitelesség megítélése is megváltozott. A tömegmédia által uralt korábbi médiakörnyezetben újságírók, szerkesztőségek dolgoztak azon, hogy kiszűrjék a hamis híreket, hogy értelmezzék a világban zajló történéseket, segítsenek eligazodni a világban zajló események között. A közösségi média világában ez a korábbi szűrőfunkció kevésbé érvényesül, ezeken a platformokon rengeteg, más felhasználók által megosztott szűretlen információval találkozunk, ami megnehezíti az eligazodást. Az új médiakörnyezet újfajta szűrőmechanizmusokat követel a felhasználóktól, olyan ismereteket és képességeket, amelyek segítenek dönteni az információ hitelességéről, megbízhatóságáról. A mára kialakult információs környezetben a kritikai gondolkodás magasabb szintjére van szükség.
Mi a foglalkozások célja?
A foglalkozások célja a médiaüzenetek kritikai befogadásának fejlesztése, a médiaszövegek rejtett üzenetét feltáró kérdések, illetve az elemzés szempontjainak megismertetése, tudatosítása. Az információ feldolgozását, elhelyezését segítő kritikai gondolkodás fejlesztése. Az információ hitelességének értékeléséhez kapcsolódó ismeretek, készségek fejlesztése mellett a digitális kommunikációban való részvételhez kapcsolódó felelősség tudatosítása, a részvételi kompetenciák fejlesztése. A foglalkozások bevezetnek a tényellenőrzés szempontjainak, folyamatának megismerésébe, az álhírek felismerésébe. Segítséget nyújtanak abban, hogy ha kételkedésre okot adó információval találkozunk, hogyan ellenőrizhetjük annak hitelességét.
A középiskolásoknak szóló foglalkozásokban megjelenik a közösségi médiafelületeken zajló információáramlást befolyásoló mechanizmusainak témaköre: az algoritmusok működése, a szűrőbuborék jelensége, illetve e jelenségek médiahasználatban betöltött szerepének megértése.
A foglalkozások segítik a diákokat annak megértésében:
- hogyan alkotja meg a média az üzeneteit
- ki hozta létre az üzenetet, információt
- az alkotók mit akarnak velünk közölni, elhitetni, vagy mire ösztönöznek minket
- milyen meggyőzési eszközöket használt a médiaüzenet
- az üzenet mikor hazudik, hamis, elfogult, vagy megtévesztő
- hogyan segítik a saját tapasztalatok a médiaüzenetek értékelését.
A foglalkozásokban megjelenő témák, kompetenciák:
- Az online információ megítélése
- Tényellenőrzés (fact checking)
- A szűrőbuborék-effektus
- A kritikai és a kreatív gondolkodás fejlesztése
- Digitális eszközhasználat
- Digitális médiaszöveg-alkotás
Módszertani alapok
A foglalkozások kooperatív tanulási technikára, csoportmunkára épülnek. Mivel tevékenység-központú munkáról van szó, a diákok saját aktivitásuk és a másokkal való együttműködés során élményszerűen szerzik meg az új készségeket, tudatosítják az ismereteket. Ezek egyaránt szolgálják a személyiség fejlődését, a társakkal való együttműködést, társas kompetenciák fejlődését. Erősítik a diákok autonómiáját, akik komplex ismereteket szereznek a világról, önmagukról és másokról. A foglalkozásokon a diákok digitális eszközöket (tabletet) is használnak, a feladatok egy része ezeken alapul, a foglalkozás médiapedagógiai céljai ezen eszközök használatával valósulhatnak meg.
A foglalkozáscsomagban 2X 90 perces foglalkozások szerepelnek mindkét korosztály számára. A csomagok az óravázlatok mellett az órák megtartásához szükséges instrukciókat, tanári segédleteket és az órán használandó szemléltető anyagokat egyaránt tartalmazzák.
A csomagok ingyenesen letölthetők.
Felső tagozat:
- foglalkozás: foglalkozásleírás és mellékletek
- foglalkozás:foglalkozásleírás és mellékletek
Középiskola:
- foglalkozás foglalkozásleírás és mellékletek
- foglalkozás foglalkozásleírás és mellékletek
A Televele Egyesület Drón programja az
Open Society Institute Education Grassroots Activism in Hungary 2016 támogatási programja keretében valósult meg.